Niemiecka i czeska Szwajcaria – co warto zobaczyć.

Na początku czerwca udało nam się zorganizować, planowany już od dawna wypad do Czeskiej Szwajcarii. Po szybkim przeanalizowaniu trasy stwierdziliśmy jednak, że warto nadłożyć trochę kilometrów i pojechać przez Niemcy i zatrzymać się choć na chwilę w Saksońskiej Szwajcarii.

_DSC4733Dojazd z Poznania w okolice Drezna zajął nam ok 4 godzin. Pierwsze miejscem na naszej trasie stanowiła Twierdza Konigstein. Jest ona zlokalizowana na obrzeżach miasteczka o takiej samej nazwie i góruje nad okolicą. Pod samą twierdzę nie można podjechać. Auto trzeba zostawić na położonym kilkaset metrów dalej parkingu wielopoziomowym – przyjemność ta kosztuje 4,5 euro za pierwsze trzy godziny. Przy parkingu znajduje się informacja turystyczna i mała gastronomia. Dojście do twierdzy zajmuje nam kilkanaście minut. Po dojściu do kas trochę przeraża nas cena wstępu – 8 euro za osobę. W ostatnim czasie odzwyczailiśmy się od płacenia tak „kosmicznych” jak na nasze warunki kwot za bilety wstępu. Stwierdziliśmy jednak, że jeśli tutaj już dojechaliśmy to zobaczymy co do zaoferowania ma ten największy turystyczny obiekt w okolicy. Sama twierdza zajmuje ok 10 hektarów i w obrębie jej murów znajdują się liczne zabudowania z różnych okresów historycznych. Jedną z większych atrakcji jest budynek studzienny w którym mieści się 152 metrowa studnia. My jednak, zamiast zwiedzać każdy z licznych budynków mieszczących się na terenie twierdzy, kierujemy nasze kroki na okalające cały obiekt monumentalne mury obronne wybudowane na skałach. Obchodzimy nimi całą twierdzę. Widoki, jakie z nich rozpościerają się na okolicę, są naprawdę niesamowite i robią na nas duże wrażenie. Jednogłośnie stwierdzamy, że to właśnie panorama okolicy jest najciekawszą atrakcją tej górskiej twierdzy. Zwiedzanie twierdzy zajęło nam ok 2 godzin, chociaż jeśli ktoś by chciał, z pewnością mógłby zostać tutaj cały dzień. My jednak chcemy zobaczyć co jeszcze Saska Szwajcaria ma nam do zaoferowania.

Kolejnym puntem naszej wyprawy jest Bastei. Skalne formacje są największą atrakcją Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii i są odwiedzane przez tłumy turystów, a ich głównym celem jest kamienny most który pozwala przejść nad skalnym miastem . Do Bastei idzie bardzo łatwo dojechać, droga jest dobrze oznakowana, a dojazd spod Twierdzy Konigstein zajmuje ok 30 min. Przy wejściu na teren gdzie znajdują się skalne formacje Bastei znajduje się duży płatny parking. Koszt za pierwsze 3 godziny to 3,5 euro. Po wizycie w pobliskiej twierdzy trochę obawialiśmy się, że za wstęp na teren parku zapłacimy przynajmniej kilka euro. Spotkało nas jednak miłe zaskoczenie, bo poza parkingiem wstęp na teren Bastei i na sam most jest całkowicie bezpłatny. Już po kilku chwilach spędzonych tutaj wiemy, że to miejsce przypadnie nam bardziej do gustu niż twierdza Konigstein. Sam most który jest centralnym punktem Bastei wygląda imponująco. Został on przebudowany w połowie XIX w. i zastąpił wcześniej wybudowany drewniany most. Cała konstrukcja ma 76m długości i znajduje się 40m nad dnem wąwozu. Warto zainwestować 1,5 EUR i przespacerować się kładkami wśród skał. Po odwiedzeniu wszystkich punktów widokowych i krótkim spacerze po moście wracamy do samochodu i ruszamy w kierunku Czech. Z powodu późnej godziny rezygnujemy z odwiedzenia Lilenstein. Jest to góra stołowa widoczna praktycznie z każdego miejsca w okolicy stanowiąca jeden z symboli Parku narodowego Saskiej Szwajcarii.

Po czeskiej stronie chcemy przede wszystkim zobaczyć Pańską Skałę i Bramę Pravcicką. Nocleg znajdujemy w miejscowości Ceska Kamenice, małym miasteczku położonym na trasie do Decina, około 5 km od Pańskiej skały i około 20 km od Bramy Pravcickiej. Za nocleg w niedużym pensjonacie w pokoju z kuchnią zapłaciliśmy ok 45 zł za osobę. Opłatę uiścić można było w koronach, euro i złotówkach! Pierwszym punktem tej okolicy jest Pańska Skała. Jest to niewielki pagórek, położony bezpośrednio przy głównej drodze, dlatego bardzo łatwo tutaj trafić. Sama Pańska Skała powstała na skutek działalności wulkanicznej i jest zbudowana ze skały bazaltowej, która na skutek erozji przybrała nietypowe i charakterystyczne kształty. Wstęp jest tutaj całkowicie bezpłatny, a przy samej skale znajduje się parking który poza okresem turystycznym jest BEZPŁATNY. Na samą górę można wejść kilkoma ścieżkami i zajmuję to chwilkę. Z samej góry nie rozpościera się żaden zapierający dech w piersiach widok, ale mimo to skakanie po tych skałkach stanowi niezłą zabawę.

Odwiedzenie Bramy Pravcickiej zostawiliśmy sobie na następny dzień. Z samego rana ruszyliśmy w kierunku miejsca gdzie rozpoczyna się szlak do tej największej atrakcji okolicy, która widnieje na praktycznie każdej pocztówce, folderze informacyjnym i przewodniku. Przy wejściu na szlak znajduję się duży płatny parking – koszt na cały dzień to 120 koron. Od pana obsługującego parking dostajemy mapkę okolicy która ma nam pomóc w odnalezieniu się w okolicy. Do samej Bramy Pravcickiej prowadzi łatwy szlak o długości ok 3 km. Wejście na teren restauracji, na którym znajduje się brama jest płatne 75 koron. Jednak jeśli zależy nam tylko na zobaczeniu tej atrakcji i chcemy wrócić tą samą drogą którą przyszliśmy z parkingu – nie ma sensu płacić za wejście. Ponieważ bramę doskonale widać z tarasu przed restauracją. My właśnie tak zrobiliśmy, ponieważ na dłuższą wycieczkę po okolicy nie mieliśmy już czasu. Prosto z parkingu ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Reklamy

6 myśli w temacie “Niemiecka i czeska Szwajcaria – co warto zobaczyć.

  1. Widoki zapierające dech w piersiach! Może Brama Pravcickiej jest na każdej pocztówce i obrazku, ale ja o tym miejscu nie miałam pojęcia :)))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s