Gori – miasto Stalina

Około 80 km. od Tbilisi znajduje się małe miasto Gori – sławiące się przede wszystkim tym, że urodził się w nim Stalin…

_DSC3219Z Tbilisi do Gori dostajemy się pociągiem. Niestety wcześniej nie sprawdziliśmy jakie pociągi kursują o poszczególnych godzinach. Spodziewaliśmy się lokalnego folkloru, a trafiliśmy na pociąg dużo lepszy niż w Polsce, za co przyszło nam oczywiście odpowiednio zapłacić (16 GEL). W niecałą godzinę znaleźliśmy się w Gori.

_DSC3155Dworzec wyglądał mocno nieprzyjemnie i raczej obskurnie, a panie w informacji ni w ząb nie rozumiały po angielsku. Czym prędzej opuściliśmy więc mury dworca, licząc na to, że jakoś się odnajdziemy. Nie myliliśmy się. Zaraz za drzwiami obskoczył nas tłum taksówkarzy oferujących nam swoje usługi. Za 3 GEL chcieli zawieźć nas do centrum. Grzecznie odmówiliśmy i zagadaliśmy z kierowcą marszrutki, który za 0,4 GEL zawiózł nas do centrum i pokazał informację turystyczną, która znajduje się ona na tyłach muzeum Stalina. Miłe panie w informacji zaopatrzyły nas w mapki i niezbędne do poruszania się po okolicy informacje. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że do Tbilisi możemy wrócić nie tylko marszrutką, ale także taksówką za jedyne 5 GEL od osoby!

Miasto Gori słynne jest przede wszystkim ze znajdującego się tu muzeum Stalina. To właśnie tu urodził się ten znany wszystkim przywódca. W mieście zachowany i udostępniony do zwiedzania jest dom Stalina. W nim oprócz pokoju Stalina zobaczyć można odtworzone listy do matki.

 Bilet wstępu do muzeum kosztuje 10 GEL. Dodatkowo za zwiedzanie wagonu, którym poruszał się Stalin w panicznej obawie przed lataniem trzeba zapłacić 5 GEL . Po okazaniu legitymacji studenckiej wagon możemy zwiedzić bez dodatkowej opłaty. Na szczęście Michałowi udało się wmieszać w tłum – w związku z czym oboje mieliśmy okazję przespacerować się po wagonie słynnego przywódcy i obejrzeć pomieszczenia, w których przebywał.

Przed muzeum znajduje się pomnik Stalina. W muzeum natomiast zostały zebrane eksponaty związane z poszczególnymi etapami życia Stalina – począwszy od wczesnego dzieciństwa, aż do śmierci – m. in. pośmiertna maska przywódcy.

Zebrane zostały też podarunki dla Stalina od przywódców innych krajów – w tym też i Polski.

Miejsce, choć wzbudzające mieszane uczucia – zdecydowanie warte zobaczenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s