Gruzja – jak dotrzeć do Dawid Garedża.

W stolicy Gruzji – Tbilisi robimy sobie bazę wypadową na pierwsze kilka dni. Można stąd dość łatwo dostać się do wielu ciekawych atrakcji. Swój pobyt w Gruzji rozpoczynamy od wycieczki do Dawid Garedża – kompleksu górskich monastyrów.

DSC02976Jeszcze przed wyjazdem szukaliśmy w Internecie informacji o tym jak dostać się do Dawid Garedża. Niestety wszystkie źródła wskazywały na to, że nie jest to wcale łatwe i najlepiej dostać się tam samochodem albo taksówką  – oba sposoby nie należały jednak do tanich (koszt taksówki to 100-150 lari). Klasztory usytuowane są  bowiem w dość niedostępnym miejscu – około 80 km od Tbilisi, z dala od głównych dróg i miejscowości. Po przyjeździe do Tbilisi dzięki Asi z Wędrownych Ufali, u której gościmy, dowiedzieliśmy się, że od niedawna do Dawid Garedża jeździ bus GAREJI LINE. Całe przedsięwzięcie powstało 14 kwietnia 2014 roku z inicjatywy Polski, która wraz ze swoim mężem codziennie wożą turystów do Dawid Garedża. Czarny ford transit  odjeżdża każdego dnia o godzinie 11 z parkingu przy placu Freedom Square. Koszt przejazdu w 2 strony to 25 lari. Po drodze bus zatrzymuje się na stacji benzynowej, żeby można było kupić wodę (na miejscu nie ma bowiem takiej możliwości) a także w co ciekawszych punktach widokowych. Trasa jest bardzo malownicza. Dość szybko bus zjeżdża z asfaltowych dróg i zaczyna przemierzać szutrowe. Nierzadko po ulicach spacery urządzają sobie krowy czy owce. Po około 2 godzinach jazdy docieramy na miejsce. Oprócz małego sklepiku z winami i pamiątkami oraz toalety, nie ma tu żadnej infrastruktury.

Same monastyry są bardzo ciekawe i przepięknie położone. Jednak największą atrakcją jest wdrapanie się na szczyt góry, z której rozpościera się panorama okolicy. Po drugiej strony gór podziwiamy malowniczy krajobraz Azerbejdżanu. Jednak, żeby go ujrzeć, trzeba się wpierw trochę pomęczyć. Wejście zajmuje około godziny. Przydają się spore zapasy wody, szczególnie wtedy gdy przyjdzie nam zwiedzać Dawid Garedża w bardziej upalne dni. Zdecydowanie warto podjąć wysiłek – widoki zapierają dech. Jedną nogą jesteśmy już w Azerbejdżanie. Na górze znajduje się kościółek i skalne kapliczki. Zejście zajmuje już znacznie mniej czasu i nie jest tak męczące. Na szczęście na dole czeka na nas już bus, który zabiera nas z powrotem do Tbilisi. Cała wycieczka zajmuje nam około 7-8 godzin.

Reklamy

3 myśli w temacie “Gruzja – jak dotrzeć do Dawid Garedża.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s