Rumunia – nasza trasa. Co warto zobaczyć.

Od naszego powrotu z poprzedniego wypadu minęły już ponad 3 miesiące. Nasz kalendarz wyprawowy na kolejne miesiące pęka w szwach – za 1,5 tygodnia ponownie pakujemy plecaki i ruszamy w kierunku północno-wschodnim, czas więc na małe podsumowanie poprzedniej wyprawy.

W ciągu 17 dni pokonaliśmy prawie 6,5 tysiąca kilometrów, odwiedziliśmy 5 krajów i przeżyliśmy całe mnóstwo niesamowitych przygód. Trasa wiodła przez Rumunię, Bułgarię, Grecję, Albanię i Macedonię.

Nasza trasa - prawie 6,5 tys. km, 5 krajów

Nasza trasa – prawie 6,5 tys. km, 5 krajów

W kolejnych postach opiszemy szczegółowo poszczególne etapy trasy – a dziś zabierzemy Was raz jeszcze do Rumunii.

Rumunia trasa

Z Poznania kierujemy się w kierunku Krakowa, następnie przekraczamy granicę ze Słowacją i przez Węgry docieramy w końcu do Rumunii. Na noc zatrzymujemy się w okolicy miejscowości Certaze, gdzie rano udajemy się na niedzielną mszę i mamy okazję poznać bliżej rumuński folklor. Maramuresz zdecydowanie najlepiej odwiedzić w niedzielę lub święta, ponieważ wtedy mieszkańcy wiosek spacerują w swoich tradycyjnych strojach. Następnie udajemy się do Sapanty, aby zobaczyć słynny wesoły cmentarz.

Ruszamy dalej i zatrzymujemy się w Barsanie , żeby podziwiać kompleks monastyrów.

Monastyr w Barsanie

Monastyr w Barsanie

Następnie zmierzamy w kierunku Wąwozu Bicaz, jednak najpierw musimy pokonać najtrudniejszy odcinek na całej naszej trasie. Droga z Borsy do Vatra Dornei jest w stanie fatalnym. Pokonanie odcinka 90 km zajęło nam kilka godzin.

DSC_0291Przez Wąwóz Bicaz udajemy się w kierunku Sighisoary, gdzie zaczynamy nasze poszukiwania śladów Drakuli – tu bowiem urodził się Wlad Palownik – pierwowzór słynnego Drakuli. Najpierw jednak odwiedzamy Iacobeni – wioski prawie w całości zasiedlonej przez Cyganów.

W Braszowie zwiedzamy starówkę i podziwiamy panoramę miasta z punktu widokowego, do którego dostajemy się wyciągiem.

W Branie szukamy kolejnych śladów Drakuli – tu znajduje się rozreklamowany na potrzeby turystyki masowej pseudo zamek Drakuli. My jednak postanawiamy poszukać tego, w którym rzeczywiście władzę sprawował Palownik – przejeżdżając słynną trasę Transfagorską i podziwiając niesamowite widoki – trafiamy w końcu do celu – Twierdzy Poienari.

Następnie odwiedzamy stolicę Rumunii – Bukareszt. Stąd robimy wycieczkę do błotnych wulkanów koło Buzau.

Ostatnim celem naszej podróży było miejsce pochówku Wlada Palownika. Jego grób znajduje się na wyspie Snagov na Jeziorze Snagov w Monastyrze Snagov. Stąd kierujemy się w stronę bułgarskiego Ruse.

tu został pochowany Wład Palownik

tu został pochowany Wład Palownik

Reklamy

2 myśli w temacie “Rumunia – nasza trasa. Co warto zobaczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s